PARİS’ten sevgilerle… H. Özbek

Paris Gezi Notları

Merhaba Samim Bey;

İnsanların yaşlarına , kültürlerine ve mesleklerine göre farklı merakları vardır.

Bazı merakları yerine getirebilmek için ek kültür ve ayrıca para gereklidir. Ben meslek olarak dünyanın büyük kesimini gezip gördüğümü söyleyebilirim.

2009 Şubat’ı idi; bu yaz nereye gidelim diye sorup soruştururken eşim bir gazetede ” Homelink Turkey” www.homelinkturkey.com ‘a rastlamış , banada anlattı. Önceleri tereddütle yaklaştık , “Olur mu? Olursa nasıl olur? Sonra yanlış bir şey yapmayalım.”diye düşündük.

Fakat şartlar bizim şüphelerimizi giderecek,bize güven verecek şekilde gelişti. Halen yüz yüze hiç gelmememize rağmen Homelink TÜRKİYE Temsilcisi Samim Bey bizi yönlendirdi.”Homelink Turkey” e abone olduk ve detaylı bilgilendirildik.

Tercihimiz Paris, Londra, Roma ve Viyana idi. Özellikle Avrupa olmak üzere Dünya’nın değişik yerlerinden teklifler yağmaya başladı. Ancak bunlar bize, bizim isteklerimize uymuyordu. Kibarca hiç atlamadan hemen hepsine cevap verdik.

Biz Paris’e gitmek istiyorduk. Gerçi ben daha önce iki defa gitmiştim,ama eşim ve kızım da bu “Dünya’da insanoğlunun yaptığı en güzel şehri” görsün istiyordum. Bir terslik mi var veya bilinçli bir şey mi oluyordu? Çünkü Paris’ten hiç teklif yoktu. Biz de gezi programında “Teklifinize açık” yazan ve Paris’te yaşayan 8-10 adrese teklif yaptık. 1-2′si cevap vermedi, diğerleri ise kabul etmedi .

Ama nasılsa birden Paris’ten Prof. İngrid BENEL ile yazışmaya başladık. Herşey iyi gelişiyordu.

Temmuz başında 5 Ağustos-15 Ağustos İstanbul çıkışlı 3 gidiş dönüş bileti rezerve ettik.

Temmuz ayı ortaları, biletleri aldık. Ancak Bayan İngrid annesinin hasta olduğunu gelemeyeceğini belirtiyordu. Çaresiz bir beklenti içine girdik. Gidişe son 4 gün kala evde herkesi sevinç çığlıkları attıran mail geldi ve Bayan İngrid Paris’ten telefonla arıyordu:”Ben gelemiyorum, ama verdiğim sözün arkasındayım siz buyrun gelin. Evin giriş şifresini ve anahtarlarını nasıl göndereceğimi/bırakacağımı bilahare bildireceğim…”diyordu.Ayrıca CDG(Paris)Havaalanından eve nasıl ucuza ulaşacağımızı da detaylandırarak anlatıyordu.

5 Ağustos 2009 günü THY. ile Paris’e uçtuk ve bize verilen adrese ulaştık. Küçük stüdyo bir daire. Sonra gördük ki 5.katta güzel ve çok kullanışlıydı. Elektrikli ve elektronik gereçlerle donatılmıştı.

Bayan İngrid ne kadar ince bir insan Allahım;evin kullanımı için detaylı not bırakmış,alış-veriş yapılacak yerleri Google’dan çıkarılmış haritası üzerinde işaretlemiş.,buzdolabına tatlı ve biralar koymuş,laptop için internet-net giriş şifrasini yazmış.Ayrıca aradığımız zaman yardıma hazır olduğunu ancak Fransa’da ama Paris’in dışında olduğunu özellikle belirtmiş.

Bizi ihya etti!

Ertesi gün Paris’i harmanlarcasına gezmeye başladık. Bu benim üçüncü gelişimdi, ayrıca iki aydır gezilecek görülecek yerler üzerinde çalışıyordum. Merkezi Paris 20 ana bölgeye ayrılır, biz merkezdeydik. 211 km’lik kullanışlı bir metro ağı var. Ben metroyu Paris’te yaşayan bir Fransız gibi kullanabiliyorum; bu aşk şehrini tanıyorum. Turlarla gelen insanlar asla bizim gibi şehri gezemezler. Onların görecekleri yerler, turist rehberlerinin gezdirdiği, götürdüğü yerlerle sınırlıdır. Bilhassa kızım Disneyland’ı çok sevdi. Tabii bu tür gezi için; Orada geçerli bir dili aile fertlerinden en az biri iyi bilmelidir.

Gezimiz başlamadan önce Homelink Turkey-Samim ER Beyden yakın ilgi ve alaka gördük, kendisine tekrar teşekkür ederiz. Bilinçli davranmamız, görme ve tanıma tutkumuz bize unutulmaz anlar yaşamamıza ve hafızalarımıza yer etmersini sağladı.

Bu yılda Londra veya Roma’ya gitmeyi düşünüyoruz. Hani bir söz vardır:”Hayallerinizi ertelemeyin” denir ya, sizde ertelemeyin!”Bir kere bilinçli görmek bir cilt kitaba bedeldir.”Çok doğru bir söz. Herşey gönlünüzce olsun. İyi günler dileklerimle.

B.Hüseyin ÖZBEK Em.