İTALYA, bizden sorulur!! F. İyibilgin

En ekonomik yurtdışı tatili desem!?

Alternatif Tatil  -  16.06.2008 – 14:36

Yaz geldi, herkes tatil havasına girmeye başladı…Eee… O havalar beni de iyiden iyiye sarmışken, bende farklı bir tatilden bahsetmek istedim sizlere:
Geçen yıl HOMELİNK adlı uluslararası bir ev değişim sistemini tesadüfen keşfettik. Dünyanın dört bir yanından insanların birbirleriyle evlerini değiştiklerini, anlaştıkları süre dahilinde o ülkede, o evde, adeta kendi evlerinde kalır gibi keyifli, rahat ve de çok ekonomik tatil yaşantılarına sahip olduklarını öğrendik.
Bu sisteme dahil olmak çok kolaydı, internetten HOMELİNKTURKEY’ i tıklamakla başladı herşey…Çok ciddi bir organizasyon olduğu izlenimini edinmiştik biraz araştırınca.
Merak ettiğimiz, kafamıza takılan herşeyi, Türkiye temsilcisi Samim Er’den öğrenebiliyorduk.
200 YTL gibi küçük bir miktarı, yıllık üyelik ücreti olarak ödeyerek, bu heyecanlı yolculuğa ilk adımımızı attık. Evimizin resimlerini çektik. Ev değişimi yapmak isteyen insanlar için, evimizde bulunan imkanları yazdık(İnternet, TV, yatak adedi, sıcak su vs.) Bulunduğumuz bölgenin, gezi, eğlence, alışveriş yerlerinden kısaca bahsettik.
7-8 gün sonra ilk ev değişim teklifimizi Kanada’dan almıştık bile…Amerika’dan, İspanya’dan, Hırvatistan’dan ve daha hatırlamadığımız pek çok ülkeden. Doğrusu hem şaşırdık, hem de çok heyecanlandık.
Görücülere çıkan kızlar gibiydi Homelink’teki sayfamız. Teklifler sunuluyordu, biz arasından en kafamıza göresini seçebilecektik.
İlk ev değişimi deneyimimizi, Türkiye’ye yakın bir ülkede (daha öncede bir tur firmasıyla seyahat ettiğimiz İtalya’da) yaşayalım dedik.
İtalyan aileyle, defalarca yazıştık, birbirimizi tanımak adına. Resimler gönderdik, kendimizi, evimizi, şehrimizi tanıtan mesajlar attık. Dost olduk bir süre sonra. Ve sözleşmelerimizi yaptık.
Kalacağımız yer Kuzey İtalya’da Milano’ya 1 saatlik mesafede, Como gölüne çok yakın, mahalleleri genellikle dağların üzerinde kurulmuş ve Lecco gölünün yanıbaşında, Lecco adlı, harıka bir şehirdi.
Milano havaalanına inince otobüs-tren kullanarak yaşayacağımız eve gelmek, yaklaşık 2, 5 saatimizi aldı.
Evin anahtarları Türkiye’deyken bize postalanmıştı ve evin bölümlerinin kullanımıyla ilgili tüm notlar, daha önceki yazışmalarımızda bize iletilmişti.
Ama neyle karşılaşacağımız ve nasıl bir tatil geçireceğimiz konusunda tedirginliğimiz had safhadaydı. ( Aynı gün, İtalyan aile de Türkiye’ye-Antalya’ya doğru yola çıkmıştı tabii ki…)
Tren istasyonunda bindiğimiz taksi, daracık, tipik İtalyan sokağının başında bizi indirdi. Kalacağımız ev, oradaydı işte…
Yakın komşuların haberi vardı bizlerden… Karşılaştığımız, muhatap olduğumuz insanlar, güleryüzlü ve dostça davrandılar; aynen Anadolu’daki insanlarımız gibi (bizler gibi yani :))) Rahatlamıştık biraz……
Anahtarla kapıyı açtık, çekinerek… Bir avluya giriliyordu önce, oradan yemyeşil bir bahçeye çıkılıyordu. 3 Katlı bir evdi, herşey tarif edildiği gibiydi, gönderilen resimlerde olduğu gibi.
Doğrusu bizde inanamıyorduk yaşadığımıza… Eşyalarımızı odalarımıza koyup, evin içinde kullanacağımız mekanları keşfettik önce, ardından bahçeye çıktık. Yemyeşil dağlar hoşgeldiniz diyordu adeta.
İşte başarmıştık!!! Yabancı bir ülkede, yabancı insanların evinde yapacağımız 25 günlük tatilimiz başlamıştı bile. Birbirimize sarılarak, (Helal olsun muhabbetiyle :))) epey şamata yaptık.
Milano, başta olmak üzere, Como, Bellagio, Bergamo, Sondrio gibi şehirleri doyasıyagezdik…Günlerce, dağlarla, o olağanüstü güzel göllerle bütünleştik adeta. Kendimiz pişirdik, kendimiz yedik.
Akşamları yorgun eve dönünce, internetten memleket haberlerini aldık, yakınlarımızla haberleştik.
Her akşam ertesi günün gezi planını yaptık, yol haritalarımızı hazırladık.
Hiç yaşamadığımız, değişik, heyecanlı, keyifli, huzurlu, yabancı bir kültürle içiçe ve de çooook ekonomik:))) müthiş bir tatil serüveniydi bu…

Bu yıl, önce İngiltere’ye gidiyoruz ( Vizede bir problem olmadı!!!). Londra’ya 20 mil uzaklıkta, Windsor denilen tarihi ve turistik bir bölgede evleri olan, bir ingiliz aileyle 15 günlüğüne ev değişimi yapacağız.
Bu defa İngilizlerin arasında, bir İngiliz mahallesinde ve bir İngiliz evinde maceraya hazırlıyoruz kendimizi…
Bakalım bizi neler bekliyor?
Oradaki tatilimiz bitince, Türkiye’ye dönmeden; yine İtalya’ya geçiyoruz (Söylemesi ayıptır:)))
Venedik’e 20 km uzakta oturan bir aileye 2 haftalığına misafir oluyoruz (Homelink sistemi dahilinde). Tatili tatile ekleyeceğiz yani…Bu tatil şekli bizi pek sardı anlayacağınız:)))
Gitmek zamanı iyice yaklaştı ve heyecan sarmaya başladı yeniden hepimizi.

Hayat öyle hızlı geçiyor ki…Kendimize olan borçlarımız hafifliyor sanki, keyifli zamanlar geçirince… Geriye dönüp bakınca; bizi gülümseten, hoş yaşanmışlıklar varsa eğer…Biraz korkarak ta olsa; biraz da risk alarak, güzel anılar ve gülümseyen resimler kalıyorsa elimizde ne mutlu!

Şu anda Türkiye’den, yaklaşık 50 den fazla aile sisteme dahil. (Biz dahil olduğumuzda 7-8 kişi vardı, çoğaldık anlayacağınız…)
Merak etmiyor musunuz siz de? Ne duruyorsunuz hala, haydi tıklayın bakalım Homelink Turkey’i !!!
Görüşmek üzere, sevgilerimle…

FATMA İYİBİLGİN

 

Üyemiz Fatma İyibilgin hanımın kaleminden Homelink

YURT DIŞINDA TATİL; en ucuz, en ilginç, en kolay!

Gezi – Tatil  -  07.07.2010 – 14:58

Bütün bir kış boyunca çalıştınız, yoruldunuz…

İş, aş, geçim, eğitim derdiyle debelenirken bir streslendiniz bir duruldunuz…

Yaz, tüm cüreti ve baştan çıkarıcılığı ile pencerenizden içeri girerken vücudunuzdaki, ruhunuzdaki, düşüncelerinizdeki yorgunluğu iliklerinizde hisseder oldunuz.

Haklısınız; Siz de şöyle adamakıllı bir tatili hak ettiniz!

Tam da bu günlerde meselâ;

Güneyde ya da Ege’de bir sahil kasabasında teninizi güneşe, dalgalara, kumlara, ya da ruhunuzu bakîr bir koya teslim etmenin ya da Karadeniz’in yeşil ve bulutlu yaylalarında mis gibi dağ havasıyla hücrelerinizi tazelemenin hayalini kuruyor olabilirsiniz.…

Belki de doğduğunuz kente gidip akraba, eş dost ziyaretleriyle gönlünüzü zenginleştirmeyi, çocukluğunuzu, gençliğinizi yeniden yaşamayı tasarlıyor olabilirsiniz…

Ya da işe gitmemenin, tatilde olmanın rehavetiyle kendinizi gün boyu üstünüzden çıkarmadığınız pijamalarınıza ve ruhunuzu kuytularınızdaki tembellik duygusuna tutsak etmeyi düşlüyor olabilirsiniz.

***

Pekiyi size “Düşündüğünüz tatile alternatif olacak çok cazip bir tatil önerim var!”desem…

Son derece ilginç, son derece heyecanlı ve en önemlisi son derece ekonomik bir yurt dışı tatili önersem…

“Gezmeyi, görmeyi, tanımayı arzu ettiğiniz herhangi bir ülkenin, hayal ettiğiniz herhangi bir kentinde, kasabasında ya da köyünde, sadece yol parası ödeyerek ve hiçbir konaklama bedeli olmaksızın adeta kendi evinizde yaşıyormuş gibi tatil yapabilirsiniz” desem…

***

İşte Homelink Uluslararası Ev Değişim Sistemi (http://www.homelinkturkey.com/) size bu imkanı sunuyor…

Bu sistem, 1958 den beri tüm dünyada yaygın olan, son yıllarda Türkiye’de dekatılımcıları hızla artan, yabancı kültürleri tanımak isteyen, imkânlarını paylaşmaktan ve dayanışmaktan mutluluk duyan, dostluğu önemseyen dünya insanlarını bir araya getiren denenmiş ve çok güvenilir bir sistem.

HOMELİNK’le dünyanın yaklaşık 90 ülkesinden insanlarla dostluk kurabiliyor, dünyanın herhangi bir yabancı ülkesinde bir yabancının evinde ama kendi evinizde yaşar gibi yaşıyor, oranın yerel kültürlerini tanıyor, komşuluklar kuruyor, bir bakıma da ülkenizin gönüllü turizm elçiliğini yapıyorsunuz.

***

Şayet önerim ilginizi çektiyse, şayet, “Sadece yol parası ödeyerek, sanki kendi ülkemde, kendi evimde gibi huzur ve keyif içinde bir tatil yapmak mı? Neden olmasın!” diyorsanız;

(http://www.homelinkturkey.com/ ) linkinde merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Aynı linkte Homelink’le yurt dışı tatili yapanların paylaştıkları ilgili fotoğrafları görebilir, Homelink’le dünyayı gezenlerin deneyimlerini, anılarını okuyabilirsiniz.