Halk Ekspertiz

Bodrum’da ev al, Paris’te yaşa
7 Mayıs, 2009 | Kategori Haberler
Bodrum Güllük Evleri projesinden ev alanlar, üye olacakları Homelink sistemi sayesinde dünyanın 4 bir yanında kira veya otel ücreti ödemeden tatil yapma imkanına kavuşuyor.
Buvan Yatırım tarafından “Bodrum’dan ev al, Paris’te yaşa” sloganıyla satışa sunulan Güllük evlerinden 149 bin lira ile 168 bin lira arasında değişen fiyatlarla 75 metrekarelik bir daire alanlar, Türkiye’de ilk kez uygulanan Homelink sistemine üye oluyor. Homelink üyeleri, kira ödemeksizin istedikleri bir homelink üyesiyle evlerini değiştirebiliyor.
Mandalya körfezinin en güzel manzarasına konumlanmış olan Güllük evleri, Bodrum şehir merkezine 25 dakika, hava alanına sadece 10 dakika mesafede yer alıyor. Güllük evleri projesi 13 bin metrekare arsa üzerine kurulu alanda 102 daireden oluşuyor. 75 metrekare 2 oda, 1 salon, 2 balkon ve 2 banyo olarak tasarlanmış dairelerde, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, oturma grubu, ebeveyn yatak odası takımı, çocuk yatak odası takımı, yemek odası takımı ve her odada klima standart olarak alıcılara sunuluyor.
Projede Homelink sahipleri mini futbol sahası, basketbol sahası,tenis kortu, fitness merkezi, yüzme havuzu, açık otopark ve yürüyüş alanlarına da sahip oluyor.
9 yıldan bu yana proje pazarlama alanında çalışan Buvan Yatırım, inşaat şirketlerine pazarlamaya yönelik üretim gerçekleştirmeleri, pazarlama konsepti oluşturmaları konusun da danışmanlık veren Buvan yatırım, bir şirket olma özelliği taşıyor
Milliyet
AnaHaber
Haber Detay

Benim evim senin evin senin evin benim evim
Yazi Boyutu :
20 Ekim 2008 02:30

Tatillerinde otellerde konaklamak yerine kendisini evinde hissetmek isteyen gezginlerin tercihi ev değişimi sistemi. Dünyada son beş yılda internet üzerinden hızl…

Beatrice, Paris’teki dairesinde müzik eşliğinde spor yapıyor. Bu arada telesekreterine mesajlar bırakan sevgililerinin çağrılarını duymuyor bile. Sonra sporu bırakıyor, müziği kapatıyor. Alelacele valizine bir şeyler tıkıştırarak evden çıkıyor. Taksiye biniyor. Havaalanına gidiyor. Uçağının varış noktası ABD. Ev değişim programıyla bir süre New York’ta tatil yapacak. Bu arada New York’taki evin sahibi aynı saatlerde Paris uçağına biniyor. O da Paris’e gelecek. Birbirlerini hiç tanımayan iki kişi birbirlerinin evlerinde kalacak.

Bu anlattıklarımız 1996 yapımı, A Couch in New York adlı filmden sahneler. Ülkemizde de New York’ta Bir Çılgın adıyla gösterildi film. Başrollerini de Juliette Binoche ve William Hurt oynamıştı. Film insanın girişimci ruhunu harekete geçiren ilginç konusuyla belleklerde kaldı. Otellere para harcamadan daha çok ülke, şehir görmek isteyenler evlerini karşılıklı olarak takas yapıyordu. Bu film uluslararası bir ev değişim sistemi Homelink’den esinlenerek yapılmıştı. Bu bir filmdi ama dünyada bu ev değişimi gerçekleştiren 17 bin kişi var. Hatta Türkiye’de bile.

17 BİN EV HİZMETİNİZDE

Homelink’in temsilcisi İzmirli Samim Er, Türkiye’den şu anda 50 kişinin bu hizmetten yararlandığını söylüyor. Sistemi söyle açıklıyor:

“Dünyada 60 ülkede uygulanan bu sistem 1953’te Amerikalı öğretmen olan David Ostroff tarafından kuruldu. Sistem ile bizim tanışmamız ise dört yıl öncesine dayanıyor. Bu sistem turizme yeni bir bakış açısı. Yıllık 200 TL aidat ödeyerek üye oluyorsunuz. Ya katalog alıyor ya da bilgisayar ekranın başına geçip homelink sitesine giriyorsunuz. Önümüzde dünyanın her tarafına yayılmış 17 bin üyenin evlerinin fotoğrafları ve bilgileri var. Beğendiniz evi seçiyor sonra da sahibi ile tarih konusunda mutabık kalınca istediğiniz evde tatilinizi geçiriyorsunuz. Bu programın amacı, siz tatilinizi onun evinde yaparken o da veya bir başka üye de sizin evinize geliyor. Başka bir Homelink üyesi ile evinizi değiştirmiş oluyorsunuz. Bu arada Homelink tatili, karşılıksız bir değişim sistemi olduğundan konaklamalar için ne siz ücret ödüyorsunuz ne de onlar. Anlaştığınız diğer üye ile dilediğiniz ülkede, dilediğiniz dönemde, dilediğiniz kadar karşılıklı olarak gerek tatil amaçlı gerekse uzun dönem, siz onun evine o da sizin evinize konuk olursunuz. Sadece kullandığınız telefon veya elektrik gibi harcamaların parası ödüyorsunuz.”

KULLANMADIĞIN YAZLIĞI VER ÜLKE ÜLKE DOLAŞ

Samim Er bu sistemin yazlık olarak kullanılan ikinci evlerin çok bol olduğu ülkemizde iyi işlediğini ileri sürüyor. “Ülkemizde yazlık evler yazın birkaç ay kullanılıyor sonra da boş kalıyor. Bu sisteme giren yazlıkçıların birçok ülkede bedava kalması içten bile değil. Çünkü Türkiye kıyıları yabancılar için çok cazip bir de buralarda bedava konaklama olunca adeta balıklama atlıyorlar. Bu nedenle yazlığınızda kalmadığınız elverişli mevsimlerde değişim yapabilirsiniz.”

ÜYELİK BEDELİ 200 TL

İnternette www.homelink.org ve www.homelinkturkey.com adreslerinden hizmet veren eş zamanlı ev değiştirme programında, kullanıcılar siteye üyelik dışında hiçbir ücret ödemiyor. “200 TL karşılığında hayal bile edemeyeceğiniz bir ülkede sahil kenarında bir evde tatil yapabilirsiniz” diyor Samim Er. “Homelink, her yıl 800’ü aşkın sayfada binlerce ayrı liste ile ev fotoğraflarının yer aldığı Uluslararası Tatil Değişim Rehberi’ni yayımlıyor. Bu kitapta üyelerin adresleri, telefon numaraları ve e-posta adresleri var. Türkiye’deki üyeler homelinkturkey.com sitesine girip sitedeki evleri inceliyor, tatil programını belirliyor. Avrupalı birçok üyemiz bu sistem sayesinde sadece yaz tatilini değil hafta sonu tatillerini bile yabancı bir ülkede ve başka bir evde geçiriyor. Şayet yol parası sizin için sorun değilse bir yıl süresince dilediğiniz kadar değişim hakkınız var. Yoruluncaya kadar gezebilirsiniz Kanada HomeLink sayfasında bir değişimcinin bir yılda 20 defa bunu gerçekleştirdiğine dair kendi mektubu var.”

İKİ TEMİZ ÇARŞAF BIRAKIN

Bugüne kadar 200 milyon ailenin bu sistem sayesinde evini değiştirdiğini söyleyen Er, başarılı bir ev değişim programı için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: “Size mail gelmesini istiyorsanız gelen tüm maillere cevap verin, sabırlı olun. Evinizi dürüstçe ve doğru biçimde tanımlayın. Evinizi temiz bırakın. Her yatak için en az iki temiz çarşaf takımı ve her kişi için iki tuvalet seti bırakın. İlk yemeği hazırlanmış bırakın. Homelink’in geleneksel bir alışkanlığı olarak küçük bir hoş geldin hediyesi, her zaman memnuniyet oluşturur.”

ODALAR KİRALANABİLİYOR

Homelink, uzun dönemli değişim imkanı da sağlıyor. Bu seçenek, uzak ülke değişimcileri arasında eğitim amaçlı kullanılıyor veya yurtdışı staj yapacak kişiler tarafından tercih ediliyor. Bir ayı aşan süreleri içeren bu konaklama seçeneğinde yine kira, konaklama ücreti ödenmiyor. Karşılığında sizin de evinizi aynı koşullarda diğer aileye açmanız gerekiyor.

Sistemi ekonomik kazanca dönüştürmek isteyenlere de imkan sağlanmış. Evin bir odası sabah kahvaltısı dahil olmak üzere makul bir ücret karşılığı diğer üyeye kiralanabiliyor. Ancak bu ücretin ülkedeki otel, pansiyon fiyatlarından çok daha ucuz olması gerekiyor.

GEZGİNLERE ÜCRETSİZ KONAKLAMA İMKANI SUNAN DİĞER WEB SİTELERİ

Gezginleri gittikleri ülkenin halkıyla buluşturan, ücretsiz konaklama imkanı sunan birçok web sitesi bulunuyor. Çoğu ücretsiz hizmet veren siteler, üyelerinin gittikleri ülkelerdeki güvenliği için çeşitli önlemler öneriyor. İşte bunlardan en fazla kullanılan sekiz site: á couchsurfing.comá hospitalityclub.orgá asmallworld.net á bewelcome.orgá yoursafeplanet.comá globalfreeloaders.comá stay4free.com á joomla.servas.org

İTALYA’DAN ANTALYA’YA GELDİLER

İtalya’nın Milano kentinde yaşayan Maria Luisa ve Ivano çifti (üstte), Antalyalı öğretmen Engin Durgal ile evlerini değiştirdi. Türkiye ziyaretlerinde Efes, Kapadokya, Olimpos, Aspendos’u gezdiler.