Benim evim senin evin senin evin benim evim

Benim evim senin evin senin evin benim evim

hrryt

 

24 Haziran 2010, Perşembe 12:25

Cahit AKYOL

Tatillerinde otellerde konaklamak yerine kendisini evinde hissetmek isteyen gezginlerin tercihi ev değişimi sistemi. Dünyada son beş yılda internet üzerinden hızla yaygınlaşan “home exchange” programları ülkemizde de popüler oldu. Bu sistemi uygulayan ve yaklaşık 50 ülkede 17 bin üyeye sahip olan homelink.com, Türkiye’de temsilcilik açtı. Kuruluşun temsilcisi Samim Er, “Amerika’dan Avustralya’ya birçok ülkede bu sistemle otel parası vermeden tatil yapabilirsiniz” diyor.

Beatrice, Paris’teki dairesinde müzik eşliğinde spor yapıyor. Bu arada telesekreterine mesajlar bırakan sevgililerinin çağrılarını duymuyor bile. Sonra sporu bırakıyor, müziği kapatıyor. Alelacele valizine bir şeyler tıkıştırarak evden çıkıyor. Taksiye biniyor. Havaalanına

gidiyor. Uçağının varış noktası ABD. Ev değişim programıyla bir süre New York’ta tatil yapacak. Bu arada New York’taki evin sahibi aynı saatlerde Paris uçağına biniyor. O da Paris’e gelecek. Birbirlerini hiç tanımayan iki kişi birbirlerinin evlerinde kalacak.

Bu anlattıklarımız 1996 yapımı, A Couch in New York adlı filmden sahneler. Ülkemizde de New York’ta Bir Çılgın adıyla gösterildi film. Başrollerini de Juliette Binoche ve William Hurt oynamıştı. Film insanın girişimci ruhunu harekete geçiren ilginç konusuyla belleklerde kaldı. Otellere para harcamadan daha çok ülke, şehir görmek isteyenler evlerini karşılıklı olarak takas yapıyordu. Bu film uluslararası bir ev değişim sistemi Homelink’den esinlenerek yapılmıştı. Bu bir filmdi ama dünyada bu ev değişimi gerçekleştiren 17 bin kişi var. Hatta Türkiye’de bile.

17 BİN EV HİZMETİNİZDE

Homelink’in temsilcisi İzmirli Samim Er, Türkiye’den şu anda 50 kişinin bu hizmetten yararlandığını söylüyor. Sistemi söyle açıklıyor:

“Dünyada 60 ülkede uygulanan bu sistem 1953’te Amerikalı öğretmen olan David Ostroff tarafından kuruldu. Sistem ile bizim tanışmamız

ise dört yıl öncesine dayanıyor. Bu sistem turizme yeni bir bakış açısı. Yıllık 200 TL aidat ödeyerek üye oluyorsunuz. Ya katalog alıyor ya da bilgisayar ekranın başına geçip homelink sitesine giriyorsunuz. Önümüzde dünyanın her tarafına yayılmış 17 bin üyenin evlerinin fotoğrafları ve bilgileri var. Beğendiniz evi seçiyor sonra da sahibi ile tarih konusunda mutabık kalınca istediğiniz evde tatilinizi geçiriyorsunuz. Bu programın amacı, siz tatilinizi onun evinde yaparken o da veya bir başka üye de sizin evinize geliyor. Başka bir Homelink üyesi ile evinizi değiştirmiş oluyorsunuz. Bu arada Homelink tatili, karşılıksız bir değişim sistemi olduğundan konaklamalar için ne siz ücret ödüyorsunuz ne de onlar. Anlaştığınız diğer üye ile dilediğiniz ülkede, dilediğiniz dönemde, dilediğiniz kadar karşılıklı olarak gerek tatil amaçlı gerekse uzun dönem, siz onun evine o da sizin evinize konuk olursunuz. Sadece kullandığınız telefon veya elektrik gibi harcamaların parası ödüyorsunuz.”

KULLANMADIĞIN YAZLIĞI VER ÜLKE ÜLKE DOLAŞ

Samim Er bu sistemin yazlık olarak kullanılan ikinci evlerin çok bol olduğu ülkemizde iyi işlediğini ileri sürüyor. “Ülkemizde yazlık evler yazın birkaç ay kullanılıyor sonra da boş kalıyor. Bu sisteme giren yazlıkçıların birçok ülkede bedava kalması içten bile değil. Çünkü Türkiye kıyıları yabancılar için çok cazip bir de buralarda bedava konaklama olunca adeta balıklama atlıyorlar. Bu nedenle yazlığınızda kalmadığınız elverişli mevsimlerde değişim yapabilirsiniz.”

ÜYELİK BEDELİ 200 TL

İnternette www.homelink.org ve www.homelinkturkey.com adreslerinden hizmet veren eş zamanlı ev değiştirme programında, kullanıcılar siteye üyelik dışında hiçbir ücret ödemiyor. “200 TL karşılığında hayal bile edemeyeceğiniz bir ülkede sahil kenarında bir evde tatil yapabilirsiniz” diyor Samim Er. “Homelink, her yıl 800’ü aşkın sayfada binlerce ayrı liste ile ev fotoğraflarının yer aldığı Uluslararası Tatil Değişim Rehberi’ni yayımlıyor. Bu kitapta üyelerin adresleri, telefon numaraları ve e-posta adresleri var. Türkiye’deki üyeler homelinkturkey.com sitesine girip sitedeki evleri inceliyor, tatil programını belirliyor. Avrupalı birçok üyemiz bu sistem sayesinde sadece yaz tatilini değil hafta sonu tatillerini bile yabancı bir ülkede ve başka bir evde geçiriyor. Şayet yol parası sizin için sorun değilse bir yıl süresince dilediğiniz kadar değişim hakkınız var. Yoruluncaya kadar gezebilirsiniz Kanada HomeLink sayfasında bir değişimcinin bir yılda 20 defa bunu gerçekleştirdiğine dair kendi mektubu var.”

İKİ TEMİZ ÇARŞAF BIRAKIN

Bugüne kadar 200 milyon ailenin bu sistem sayesinde evini değiştirdiğini söyleyen Er, başarılı bir ev değişim programı için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: “Size mail gelmesini istiyorsanız gelen tüm maillere cevap verin, sabırlı olun. Evinizi dürüstçe ve doğru biçimde tanımlayın. Evinizi temiz bırakın. Her yatak için en az iki temiz çarşaf takımı ve her kişi için iki tuvalet seti bırakın. İlk yemeği hazırlanmış bırakın. Homelink’in geleneksel bir alışkanlığı olarak küçük bir hoş geldin hediyesi, her zaman memnuniyet oluşturur.”

ODALAR KİRALANABİLİYOR
Homelink, uzun dönemli değişim imkanı da sağlıyor. Bu seçenek, uzak ülke değişimcileri arasında eğitim amaçlı kullanılıyor veya yurtdışı staj yapacak kişiler tarafından tercih ediliyor. Bir ayı aşan süreleri içeren bu konaklama seçeneğinde yine kira, konaklama ücreti ödenmiyor. Karşılığında sizin de evinizi aynı koşullarda diğer aileye açmanız gerekiyor.
Sistemi ekonomik kazanca dönüştürmek isteyenlere de imkan sağlanmış. Evin bir odası sabah kahvaltısı dahil olmak üzere makul bir ücret karşılığı diğer üyeye kiralanabiliyor. Ancak bu ücretin ülkedeki otel, pansiyon fiyatlarından çok daha ucuz olması gerekiyor.

GEZGİNLERE ÜCRETSİZ KONAKLAMA İMKANI SUNAN DİĞER WEB SİTELERİ

Gezginleri gittikleri ülkenin halkıyla buluşturan, ücretsiz konaklama imkanı sunan birçok web sitesi bulunuyor. Çoğu ücretsiz hizmet veren siteler, üyelerinin gittikleri ülkelerdeki güvenliği için çeşitli önlemler öneriyor. İşte bunlardan en fazla kullanılan sekiz site: á couchsurfing.comá hospitalityclub.orgá asmallworld.net á bewelcome.orgá yoursafeplanet.comá globalfreeloaders.comá stay4free.com á joomla.servas.org

İTALYA’DAN ANTALYA’YA GELDİLER
İtalya’nın Milano kentinde yaşayan Maria Luisa ve Ivano çifti (üstte), Antalyalı öğretmen Engin Durgal ile evlerini değiştirdi. Türkiye ziyaretlerinde Efes, Kapadokya, Olimpos, Aspendos’u gezdiler.

 

HAYAL ETTİĞİNİZ UZAK ÜLKEDE BİR

cadde

 

24 Haziran 2010 PerşembeHaber: Gökçe Uygun

Alternatif tatil anlayışı ‘Homelink’, hem konaklama ücreti vermeden dünyayı gezme, hem de kültürleri yerinde tanıma şansı sağlıyor. Bu sistemle minimum harcama yaparak dünyayı gezebilirsiniz

Yurtdışı tatiline çıkmak istiyorsunuz ama bütçeniz elvermiyor ya da otelde konaklamak istemiyorsunuz. Tam size uygun bir sistem olduğunu biliyor muydunuz? Homelink (Uluslararası Ev Değişimi) adlı uluslararası organizasyondan  sözediyoruz. Uluslararası alternatif tatil imkanı veren bu sistem sayesinde evinizi gitmek istediğiniz ülkedeki bir aileyle takas ediyorsunuz. Bu sayede gitmeyi hayal bile edemeyeceğiz ülkeleri en ekonomik şekilde görmüş, keyifli dostluklar kurmuş oluyorsunuz.
Homelink Türkiye Temsilcisi Samim Er sistemin nasıl işlediğini şöyle anlatıyor:  “Önce www.homelinkturkey.comsitesine üye oluyorsunuz.Değişime konu olan evinizin web sayfası hazırlanıyor, resim ve çevre hakkında, gitmek istediğiniz ülkeler, süre, meslekleriniz iletişim bilgilerinize yer veriliyor. Size verilen şifre ve kullanıcı ismiyle diğer üyelere ulaşıp teklif gönderiyorsunuz. Örneğin siz Paris’teki üyelere yazıyorsunuz. Karşılıklı uygunluk halinde EAF (Exchange Agreement ) Form’u  düzenleniyor. Böylece değişimi gerçekleştiriyorsunuz.”
Homelink sistemi 90 ülkede işliyor. Evlerde kalış süresi, faturaların ödenmesi gibi detaylar, karşılıklı anlaşmayla ayarlanıyor. Bir yıllık 200 TL karşılığında  dilediğiniz kadar ülkede, dilediğiniz dönemde, dilediğiniz sürede tamamen ücretsiz konaklama hakkına sahip oluyorsunuz.

Yaşayanlar anlatıyor
Gerald Gomez-İspanya:
“Eşim ve oğullarımla Türkiye’ye geldik. En muhteşem tatillerimizdendi. Türklerin konukseverliğiyle ağırlandık. Otelde kalmak bazı kesinlikleri de beraberinde getiriyor; belli saatlerde yemek yemek gibi. Oysa evde kaldığınızda istediğiniz şeyi yapabiliyorsunuz. Evinizi değiştirdiğiniz kişi bölgeye ilişkin tavsiyelerini de paylaşıyor. Buraya yine geleceğiz. Çünkü, Homelink ile Türkiye’ye tatile gitmek, arkadaşlarımızı evlerinde ziyaret etmek gibi…”

Fatma Türkgeldi-Antalya:
Homelink’i tesadüfen keşfettik ve hemen üye olduk. 7-8 gün sonra ilk ev değişim teklifimizi Kanada’dan aldık. Sonra Amerika’dan, İspanya’dan, Hırvatistan’dan ve pek çok ülkeden teklif geldi. İlk ev değişimi deneyimimizi İtalya’da yaşayalım dedik. İtalyan aileyle defalarca yazıştık. Gittiğimizde, eve yakın komşuların bizim geleceğimizden haberi olduğunu gördük.  25 gün değişik, heyecanlı, keyifli, huzurlu, yabancı bir kültürle iç içe ve çok ekonomik bir tatil serüveni yaşadık. Hayat öyle hızlı geçiyor ki… Biraz korkarak, biraz risk alarak da olsa, güzel anılar ve gülümseyen resimler kalıyorsa elimizde, ne mutlu!

Melek Sarı Yüm-İzmir:
Almanya’ya yapacağım bir ziyaret öncesinde Homelink ile tanıştım. İlk ev değişimimi de Berlin’de yapmak istedim. Başvurularım arasında biri beni davet etti. Hatta “İsterseniz kalayım, isterseniz evden gideyim” seçeneğini sundu. Mutlaka kalmasını istedim, bu tam benim istediğim şeydi. Sonra Berlin’de Margot Weis ile tanıştım. Birbirimize çok ısındık. Benim Almanlarla ilgili fikrimde önemli değişikliklere neden oldu Margot. Eminim ben de onun kafasındaki Türk insanı fikrine yeni bir boyut ekledim. Margot’la harika bir hafta geçirdik. Şimdi sıkça yazışıyoruz.  O da ilk fırsat bulduğunda bize gelecek.”

Haber: Gökçe Uygun